• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İşte size bowling hakkında bilgiler..

Bowling bir salon sporudur. Eğer siz de salon oyunlarını seviyorsanız mutlaka bowlingi denemelisiniz. Zor bir spor değil, bu yüzden yaşı ve kilosu ne olursa olsun birçok kimse oynayabilir. Salona göre değişmekle birlikte çok da maliyetli olmadığını söyleyebilirim.

Mümkünse spor ve rahat edeceğiniz kıyafetlerinizi giyip arkadaşlarınızla birlikte bir salona gidin. Oyununuzu oynayın. Göreceksiniz, devrilen her pinle birlikte stresiniz de buhar olup uçacak…

İşte size bowling hakkında bilgiler:

Türkiye'de oynanan bowling sporunda 10 “pin” (kuka, labut) bulunmaktadır. Oyunun amacı elle atılan top yardımı ile bu pinleri devirmektir.

Bowling oyununda, her oyun için 10 “frame” (atış yapma hakkı) bulunur. Her frame de 2’şer defa atış yapılır. Eğer ilk atışta 10 adet pinin tamamı devrilirse buna “strike” denir ve ikinci atış yapılmaz. Bir sonraki frame beklenir. Frame içindeki iki atış hakkı kullanılır ve iki atış sonunda tüm pinler devrilirse buna da “spare” denir. Eğer sonuncu framede strike ya da spare yapılırsa bir frame hakkı daha kazanılır.

Oyuncu iki atış yapar ve tüm pinleri deviremezse sadece devirdiği pin sayısı kadar puan alır. İlk atışta tüm pinleri devirse “strike” yapmış olur. Strike yapan oyuncu pinlerin hepsini devirdiği için ikinci atışını yapmaz ve sıra tekrar kendisine gelene kadar hanesine de puan yazılmaz. Strike yaptığı atışa ait haneye ( X ) yazılırak beklenir. Strike’dan sonraki 2 atışının toplam sonucuna 10 puan eklenir ve önceki puanı ile toplanarak boş bırakılan haneye yazılır. Oyuncu ikinci atışının sonunda tüm pinleri devirmiş ise bu durum hanesine ( / ) işareti yazılarak gösterilir ve sıra tekrar kendine gelene kadar hanesine puan yazılmaz. Spare’den sonraki ilk atışında alınan puana 10 eklenerek önceki puanı ile toplanıp boş bırakılan haneye yazılır. İyi bir skor elde etmek için Strike veya Spare sonrasındaki atışlarda yüksek puan almak önemlidir.

Aslında bu detaylara hiç gerek yok. Bu hesaplamalar sizin için zaten yapılıyor.

Bowling, salonda verilen özel ayakkabılar giyilerek oynanır. Bu ayakkabılar tüm oyuncular tarafından giyildiği için rahatsız olurum diyorsanız, yanınızda en azından bu süre içinde giymek üzere çorap götürebilirsiniz. Atış yaparken kendinize en uygun ağırlıkta ve parmaklarınız için en uygun deliklere sahip topu seçin. Tüm atışlarınızı aynı topu kullanarak yapın. Atış çizgisine koşarak gitmek ve hızlı atmak gibi bir amacınız olmasın. Bir de size verilen ayakkabıların altını kontrol etmeyi unutmayın. Islak olması halinde kayıp düşebilirsiniz..

Eğlenceli ama dinlendirici olması dileğimle, iyi oyunlar diliyorum.

 588 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret19695