• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

_ Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesine ne zaman gidersem gideyim; tepeye doğru ilerlerken, yolun her iki yanında yer alan ormanlık alanın verdiği iç huzurun, adeta “hoş geldin” diyen sesini duyarım. İster yaz olsun, ister kış; tabiatın rengi de kokusu da mest eder beni.

Diyelim ki siz de gitmeye karar verdiniz. Gidip İstanbul’a bir de bu tepeden bakayım dediniz. Eğer mübarek gün ya da gecelerde gitmeye kalkarsanız epey bir yoğunluk yaşarsınız. Çünkü oldukça fazla ziyaretçi alan bir bölgedir. Eğer sessiz ve sakin bir dönemde gitmek istiyorsanız, ya hafta içi mesai saatlerinde ya da mevsim olarak soğuk günlerde gidebilirsiniz..

Türbede yapacağınız dualar, camide kılacağınız namazlar ruhunuzu dinlendirirken; türbe alanının terasından boğaza doğru yapacağınız seyir de sizi epey bir dinlendirecektir. Nispeten sessiz ve dingin bir alandır. Bakımlı ve temiz bir çevre görürsünüz. Huzurlu, sakin ve endişesiz simalara rastlarsınız. Belkide nasıl olduğunu bilmeden ve anlamadan kendinizi dinlenmiş hissedersiniz..

Hayat öyle hızlı akıyor ki; insan her daim iç sesini duymaya çalışmalı, duyabilirse dinlemeli ve hatta ona seslenmeli diye düşünüyorum..

(Yuşa Tepesi; İstanbul Beykoz’da, Anadolu Kavağı semtinde, deniz kıyısından epey yüksekte bir bölgedir. Bölge, Çamlıca Tepesi’nden sonra İstanbul’un ikinci en yüksek tepesidir. Yazdıklarım tamamen kültürel içerikli olup, bölgeye dair gözlemlerimi ifade etmektedir. Tarihi hakkında birçok kaynakta bilgiye erişmek mümkündür.)

@aysanca


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret19694